Acordarea ajutorului pentru încalzirea locuinţei pentru sezonul rece 2018-2019

In vederea acordării ajutorului pentru încalzirea locuinţei pentru sezonul rece 2018-2019, începând de luni, 15 octombrie 2018, cetatenii comunei Sagu, pot depune Formularul tip ”Cerere-Declarație pe propria răspundere” privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței, la sediul Primariei Șagu.

Acest formular (pe care-l gasiti la primarie – aici) privind acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței cu energie termică, gaze naturale, energie electrică și combustibili solizi sau petrolieri, se depune împreună cu:
 copii carte de identitate, certificate de nastere copii, certificate de casatorie, sentinta divort, declaratie notariala persoane despartite
 acte doveditoare de venit, respectiv adeverinte finante(pentru cei care nu lucreaza, adeverinta salariu, cupon de pensie, cupon indemnizatie handicap)
 cupon alocatie de stat
 adeverinta de la scoala
 adeverinta de la registru agricol
 certificat fiscal
 1 dosar plic

La calculul salariului se iau in considerare si bonurile de masa.
De la data depunerii cererii in termen de 15 zile trebuie efectuata ancheta sociala, iar ulterior emisa dispozitia
de primar.
La completarea cererii, titularul are obligaţia de a menţiona corect componenţa familiei, veniturile embrilor acesteia, precum şi bunurile mobile şi imobile deţinute.
Beneficiarii de ajutor social, conform Legii 416/2001, nu trebuie sa depuna dosare pentru ajutorul de incalzire. El se acorda, „din oficiu”, in cuantum fix de 58 lei/luna/familie, atata timp cat ajutorul social este acordat.

Extras din OUG 70/2011 ISR (indicele social de referinta)=500 lei, valabil la data prezentei.
Art.11 (1) Familiile şi persoanele singure cu venituri reduse, care utilizează pentru încălzirea locuinţei lemne, cărbuni,
combustibili petrolieri, beneficiază de ajutor lunar pentru încălzirea locuinţei pe perioada sezonului rece, denumit în
continuare ajutor pentru combustibili solizi sau petrolieri, după cum urmează:
a) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure
se situează până la 0,310 ISR li se acordă o sumă de 0,108 ISR; (venit n.m.l./membru fam =155 se acorda suma de 54 lei/luna/familie)
b) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure
se situează între 0,3102 ISR şi 0,420 ISR li se acordă o sumă de 0,096 ISR; (venit n.m.l./m. f. =156-210 se acorda suma de 48 lei/luna/familie)
c) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure
se situează între 0,4202 ISR şi 0,520 ISR li se acordă o sumă de 0,088 ISR; (venit n.m.l./m. f. =211-260 se acorda suma de 40 lei/luna/familie)
d) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure
se situează între 0,5202 ISR şi 0,620 ISR li se acordă o sumă de 0,078 ISR; (venit n.m.l./m. f. =261-310 se acorda suma de 39 lei/luna/familie)
e) familiilor şi persoanelor singure al căror venit net mediu lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure